JAK ROZUMIEĆ ZDROWY TRYB ŻYCIA?

30.07.2016

„Być fit”, „mieć sześciopak” itd. Ostatnio są to najpopularniejsze hasła kojarzące się z pojęciem zdrowego trybu życia. Często wykorzystywane przez firmy poprzez dodanie „fit” do nazwy produktu np. „fit” ciastka, „fit” batony itp.  Jednak nie zawsze są one „fit”. Należy uważnie czytać etykiety i skład produktu. Znajdują się na rynku chociażby batony figurujące jako te „zdrowe” jednak niewiele mające z tym wspólnego bowiem posiadają w swoim składzie chociażby duże ilości cukru!

Powstają „fit” koszulki tworzone ze specjalnych materiałów ułatwiające odprowadzanie potu podczas wysiłku, „fit” buty zapewniające komfort podczas treningu. Nawet w niektórych sklepach odzieżowych dostępny jest krój „SLIM FIT” kojarzony z osobą szczupłą i wysportowaną. Mógłbym naprawdę długo wymieniać wszystko co powstało na bazie modnego zdrowego trybu życia.
Branża opierająca się na zdrowym trybie życia jest wciąż rozwijana i ogromnie popularna.
Chciałbym jednak odstawić wszystkie marketingowe rozumienie tego pojęcia i przedstawić 3 moim zdaniem najważniejsze hasła, które powinny przychodzić na myśl kiedy mówimy o zdrowym trybie życia

Jak zatem rozumieć pojęcie ZDROWY TRYB ŻYCIA?

 1. Świadomy wybór
  Poprzez ciągłe pogłębianie wiedzy na temat oddziaływania poszczególnych składników na nasz organizm jesteśmy w stanie dokonać prawidłowego wyboru produktów. Pamiętajmy zatem, aby zawsze czytać skład wybieranych produktów. Nie wybierajmy jedynie tych, które mają ładnie zaprojektowane opakowania.
 2. Zmiana złych nawyków
  Jedzenie fast-foodów, podjadanie w nocy, słodzenie kilkoma łyżeczkami cukru każdej filiżanki kawy i herbaty, palenie papierosów czy nadmierne spożywanie alkoholu nie może nazywać się dobrym nawykiem żywieniowym. Zacznij od tych najprostszych rzeczy, zmniejszaj ilość cukru dodawanego do filiżanki np. co tydzień.
  Właśnie poprzez systematyczność udało mi się całkowicie wyeliminować dodawanie cukru do napojów, dzięki czemu dziś doceniam prawdziwy smak kawy : )
 3. Aktywność fizyczna
  Obowiązkowy element zdrowego trybu życia. Nie musi być to od razu bieganie na dystansie 5 km, rower czy siłownia, ale zwykły codzienny 15 minutowy spacer, wybór schodów zamiast windy. Każda aktywność fizyczna, nawet ta najmniejsza jest korzystna dla zdrowia.

Na końcu chciałbym wspomnieć o chyba najważniejszej rzeczy, a mianowicie, aby nigdy nie popadać w skrajność. Nie oznacza to, że nagle po przeczytaniu tego posta musisz wstać od komputera i wyrzucić z domu wszelkie słodycze i cukier. Nie oznacza to, że od dzisiaj Twoim celem będzie zdrowy tryb życia. Bardziej chodzi mi o to, aby wszystko wprowadzać systematycznie zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, abyś był świadomy, że można prowadzić inny tryb życia.
Właśnie, czy ZDROWIE nie jest najważniejsze? Niech Naszym celem stanie się dbanie o własne zdrowie, a wtedy wszystkie decyzje i wybory będą prawidłowo ukierunkowane.