Gra turystyczna – aktywność fizyczna i umysłowa?

04.08.2017

Pogoda podczas tegorocznego lata nie rozpieszcza. Doskonale to zdanie rozumieją osoby, które zdecydowały się na wakacje nad polskim morzem w lipcu. Dopiero przełom lipca i sierpnia pozwolił na złapanie kilku promyków słońca podczas rekordowych upałów. Do końca wakacji pozostało jeszcze sporo czasu dlatego zapraszam do ciekawej alternatywy spędzania wakacji w mieście.

Odwieczne pytanie: Co robić w niepogodę w mieście? Obejrzeć kolejny odcinek serialu? Odwiedzić kolejną galerię handlową? A gdyby tak połączyć przyjemne z pożytecznym i zagrać w grę turystczyną? Nie taką planszową przy stoliku, ale taką wymagającą ruchu i pracy umysłowej!

Gra miejska, turystyczna… na czym polega?

Istotnym elementem tej gry jest wykorzystanie przestrzeni miejskiej, zabytku, ulicy jako… planszy! W Poznaniu powstała seria gier turystycznych do rozpoczęcia których wystarczy zdobycie lub pobranie karty startowej, zebraniu kilku znajomych i wyruszeniu na miasto. Gry można podzielić na wiele kategorii, poziomu trudności czy obszaru. Znajdziemy gry wymagające wiedzy historycznej, gry detektywistyczne, w obrębie jednej ulicy czy wymagające przejażdżki rowerem. Plusem jest możliwość rozpoczęcia gry o dowolnej porze.

Zaczynamy!

Wchodzimy na stronę gryturystyczne.pl i pobieramy kartę turystyczną lub udajemy się do wskazanego punktu gdzie możemy odebrać kartę osobiście. W moim przypadku trafiło na Łamacze Szyfrów, a kartę odebrałem przy CK Zamek na wystawie Pogromcy Enigmy. Jako agent polskiego wywiadu wojskowego mam za zadanie złapać zdrajcę, który donosi dla obcego wywiadu. Na karcie otrzymałem kilka wskazówek, instrukcji, adresów i w drogę. Świetnym elementem gry jest szukanie informacji na budynkach, odczytywanie haseł z tablic pamiątkowych. Nagle zaczynamy dostrzegać detale, których na co dzień nigdy wcześniej nie zauważaliśmy chodząc dziesiątki razy po tej samej ulicy. Akcja gry Łamacze Szyfrów odbywa się na ulicy św. Marcin i kilku ulic w pobliżu w samym centrum Poznaniu. Gra zapewnia czasem i kilka godzin wspaniałej zabawy, kilkunaście kilometrów spaceru dzięki którym spalamy zbędne kalorie ; ) a przede wszystkim odkrywamy nasze miasta na nowo.

Gra rowerowa to kolejna alternatywa dla osób, które chcą wyznaczyć cel swoim przejażdzkom rowerowym. Gra Rowerem po Poznaniu to sposób na odkrywanie Poznania za pomocą roweru. Do rozwiązania zagadki potrzebna jest wizyta w kilku wskazanych miejscach, a trasa pomiędzy nimi została specjalnie zaprojektowana do rowerowej przejażdzki. Podobnie jak w przypadku innych gier, wystarczy pobranie karty i jazda rowerem.

Dajcie znać czy też graliście lub zamierzacie spróbować swoich sił w grze turystycznej!